آموزش

نحوه تمیز کردن و شستوی مبلمان در منزل

شستن مبل در منزل

تمیز کردن و شستوی مبلمان نه تنها باعث جذابیت بیشتر مبل می شود بلکه طول عمر آن را نیز به شدت افزایش می دهد. در حالی که تمیز کردن کل مبلمان یک خانه می تواند کار بزرگی باشد اما لازم نیست که از آن بترسید و به چشم یک دردسر به آن نگاه کنید. در بیشتر موارد، گردگیری منظم و جاروبرقی همراه با تمیز کردن عمیق با استفاده از شوینده، مبلمان شما را تمیز و زیبا نگه می‌دارد. طبق یک قاعده کلی که ما همیشه به مشتریان خود می گوییم، این است که شما می توانید پارچه های خارجی را به راحتی شستشو دهید پس حتما هنگام خرید مبل به این نکته دقت کنید. همراه یافت آباد آنلاین باشید

روش های تمیز کردن و شستوی مبلمان با پارچه نرم

شستن مبل در خانه

جاروبرقی بکشید

جاروبرقی ساده ترین راه برای تمیز نگه داشتن مبلمان است که زباله ها و کثیفی های خشک را به راحتی پاک می کند. سعی کنید ترک ها و شکاف ها و بین کوسن ها را تمیز کنید. بالشتک ها را نیز بردارید و همه طرف آنها را جاروبرقی بکشید. چگالی میکروفیبر مبلمان، آنها را در برابر لکه مقاوم می کند و اجازه می دهد اکثر کثیفی ها و زباله ها به راحتی از بین بروند. قبل از جاروبرقی می توانید روی مبل را با براش بکشید تا کثیفی ها به طور کامل به روی سطح مبلمان بیایند.

از تولید کننده راجب شستوی مبل و پارچه سوال کنید

اگر مبلمان شما به یک پاک کننده مبتنی بر حلال نیاز دارد، باید آن را بخرید و از آن استفاده کنید. اگر مبلمان شما نیاز به پاک کننده های مبتنی بر آب دارد، می توانید آن را به راحتی در خانه بسازید. اگر در این رابطه اطلاعاتی ندارید، از تولید کننده سوال کنید. برخی حروف وجود دارند که به ما در مورد نحوه شستشوی مبلمان و پارچه اطلاعات می دهند:

  • W: از مواد شوینده مبتنی بر آب استفاده کنید.
  • S: از مواد شوینده بدون آب استفاده کنید.
  • WS: پاک کننده مبتنی بر آب یا پاک کننده بدون آب مناسب است.
  • X: فقط شستشوی حرفه ای مورد تایید است.

با مایع ظرفشویی در خانه یک پاک کننده مبتنی بر آب بسازید

یک بطری را با آب پر کنید، سپس چند قطره مایع ظرفشویی به آن اضافه کنید. دقت کنید که پودر نباشد و حتما مایع باشد. یک قاشق سرکه سفید و کمی جوش شیرین به آن اضافه کنید و در نهایت محلول را تکان دهید. شما با این کار مایع شوینده ساختید که می تواند کثیفی های معمول را از سطح مبلمان شما پاک کند.

یک اسفنج را در مخلوط مواد شوینده فرو کنید و مقداری از آن را به پشت یا زیر مبل بمالید؛ جایی که به احتمال زیاد دیده نمی شود. محل را با یک پارچه خشک کنید و سپس بگذارید در هوا کاملا خشک شود. در صورت بروز هرگونه تغییر رنگ، از مخلوط شوینده استفاده نکنید. در عوض تمیز کردن مبلمان را به یک تیم حرفه ای بسپارید.

تمیز کردن و شستوی مبل چرم

شستن مبل چرم

مبلمان خود را جاروبرقی بکشید

هنگام جاروبرقی مبلمان از برس نرم استفاده کنید تا خطر آسیب دیدن آن را محدود کنید. مانند پارچه نرم، جاروبرقی منظم مبلمان شما را تمیز نگه می دارد. کوسن ها را بردارید تا مطمئن شوید که می توانید به هر گوشه و شکافی در مبلمان رسیدگی کنید.

برای تمیز کردن کثیفی و لکه های جزئی از آب و صابون ملایم استفاده کنید

حدود ۱ تا ۲ قاشق غذاخوری (۱۵ تا ۳۰ میلی لیتر) مایع ظرفشویی را در یک سطل کوچک آب گرم مخلوط کنید. سپس یک پارچه تمیز را در آب صابون آغشته کنید و آن را فشار دهید تا پارچه فقط مرطوب شود. در مرحله بعد، قسمت های کثیف مبلمان خود را پاک کنید. در نهایت مبلمان را با یک پارچه تمیز خشک کنید. همیشه با ملایم ترین محلول تمیز کننده شروع کنید، سپس اگر کثیفی یا لکه باقی ماند از پاک کننده قوی تری استفاده کنید. اگر صابون موثر نبود، می توانید از سرکه استفاده کنید.

اگر آب صابون کار نکرد، مبل خود را با مخلوط آب و سرکه تمیز کنید

در یک سطل، مقدار مساوی سرکه و آب را مخلوط کنید. پارچه ای را در مایع خیس کنید، آن را فشار دهید تا مرطوب باشد اما خیس نشود و مبلمان خود را پاک کنید. برای جلوگیری از پخش شدن کثیفی، پارچه را اغلب بشویید و پس از آن، با یک پارچه خشک ادامه دهید. مالش الکل، که با سواب پنبه ای استفاده می شود، برای لکه جوهر معجزه می کند.

چرم را از آفتاب دور نگه دارید تا ترک نخورد و خشک نشود

قرار گرفتن مداوم در معرض نور مستقیم خورشید، حتی با نگهداری دقیق، برای چرم مضر است. صندلی‌های راحتی یا کاناپه‌ها را دور از پنجره‌های باز قرار دهید، یا وقتی در اتاق نیستید از بسته بودن پنجره ها اطمینان حاصل کنید. مبل چرم را حداقل پنجاه سانتی متر دور از منابع گرما در خانه خود نگه دارید. قرار گرفتن در معرض مداوم می تواند باعث ترک خوردن و پیری چرم شود.

تمیز کردن و شستوی مبل چوبی

شستن مبل چوبی

نوع چوب به کار رفته در مبلمان خود را مشخص کنید

اگر به نوع چوب مطمئن نیستید، با پاک کننده ملایم کار را آغاز کنید و سپس بسته به واکنش مبلمان، به سمت روش های تمیز کردن قوی تر حرکت کنید. به عنوان یک قانون کلی برای تمیز کردن مبلمان چوبی: زیاد از آب استفاده نکنید و زمانی که این کار را کردید، آب را برای مدت طولانی روی سطح باقی نگذارید. آب می تواند باعث تاب برداشتن و ترک خوردن چوب شود.

گرد و غبار را از روی چوب پاک کنید

از یک پارچه تمیز برای پاک کردن سطح مبل استفاده کنید و هر گونه گرد و غبار و کثیفی روی سطح را از بین ببرید. از گردگیرهای پر برای مبلمان چوبی خودداری کنید زیرا لنگ آنها می تواند چوب را خراش دهد. در عوض از پارچه استفاده کنید.

آلودگی و لکه های مبل را با آب و صابون پاک کنید

۱ تا ۲ قاشق غذاخوری (۱۵ تا ۳۰ میلی لیتر) مایع ظرفشویی را با یک سطل کوچک آب گرم مخلوط کنید. پارچه خود را در آب صابون آغشته کنید، سپس آن را فشار دهید تا فقط مرطوب شود. سپس مبل چوبی را با پارچه پاک و با یک پارچه تمیز خشک کنید.

قبل از استفاده از سایر محصولات پاک کننده، آب و صابون را امتحان کنید زیرا ملایم تر است. اگر کثیفی یا لکه باقی ماند، چوب را با پاک کننده های معدنی تمیز کنید.

پاک کننده های معدنی را امتحان کنید

پاک کننده های معدنی، به عنوان مثال تینر، در از بین بردن کثیفی انباشته شده عالی هستند. پاک کننده را روی پارچه بریزید و روی مبلمان خود به آرامی بکشید. هنگام استفاده از پاک کننده های معدنی در فضایی با تهویه مناسب کار کنید. باقیمانده پاک کننده را با یک پارچه مرطوب پاک کنید. اگرچه برای اکثر مبل های چوبی ایمن است اما باید یک ناحیه نامشخص (مانند قسمت زیرین یا پایه صندلی) را آزمایش کنید تا مطمئن شوید که مبلمان شما نسبت به پاک کننده واکنش شدیدی نشان نمی دهد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک × سه =