آموزش

مبل کلاسیک فرانسوی چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

مبل کلاسیک و استیل فرانسوی

مبل کلاسیک فرانسوی به دسته ای از مبلمان گفته می شود که در پاریس برای پادشاه و دربار، خاندان سلطنتی و طبقه مرفه و همچنین در استان هایی از جمله لیون و لیژ ساخته می شده است که ویژگی‌هایی متفاوت از منطقه روستایی و شهری داشتند. در طول قرن هجدهم، سلطنت در فرانسه تعداد زیادی از موارد تجمل و خودنمایی را انجام داد و سبک روکوکو که لویی پانزدهم نیز نامیده می‌شود و بعدا سبک نئوکلاسیک که سبک لویی شانزدهم نیز نامیده می‌شود، به اجرا درآورد. همراه یافت آباد آنلاین باشید

از ناپلئون بناپارت به عنوان یک رهبر نظامی یاد می شود که فرماندهی جنگ ها را بر عهده داشت و بخش های مهمی از اروپا را کنترل می کرد اما او به ارزش تبلیغاتی هنر نیز بسیار آگاه بود و سبکی را ترویج می کرد که بهترین سبک را برای نمایش عظمت فرانسه می دانست. امپراتوری فرانسه (اولین امپراتوری فرانسه) دوره کوتاهی در تاریخ این ملت بین سال های ۱۸۰۴ تا ۱۸۱۴ بود. در این مدت ناپلئون به عنوان امپراتور حکومت کرد. او به تدریج قدرت و نفوذ پیدا کرد و در سال ۱۸۰۴ توسط مجلس سنای فرانسه به عنوان امپراتور معرفی شد. ویژگی رژیم او گسترش نظامی و جنگ های مداوم بود. فرانسه سرزمین های همسایه را فتح کرد و کنترل چندین کشور قاره را به دست آورد.

مبل فرانسوی توسط ناپلئون به عنوان وسیله ای تبلیغی برای نشان دادن عظمت امپراتوری ترویج شد. دولت دستورالعمل ها و الزاماتی را برای تنظیم سبک خلاقیت های هنری و تولید صنایع دستی دیکته کرد. سازندگان مبلمان باید با ذائقه امپراطور برای عناصر عظیم و تمایل او به ابراز قدرت سازگار می شدند و بر این اساس طراحی می کردند. این سبک تا حدودی به لطف لشکرکشی های نظامی از فرانسه به سایر نقاط اروپا گسترش یافت. سبک امپراتوری اغلب به عنوان تکامل سبک نئوکلاسیک در نظر گرفته می شود که در نیمه دوم قرن ۱۸ ظهور کرد و دارای برخی ویژگی های مشترک بود.

ویژگی های مبل کلاسیک فرانسوی

اکثر مبلمان فرانسوی دارای ظاهری باشکوه بودند که برای تحت تأثیر قرار دادن بود. قطعات مبل سفت و سخت و دارای فرم‌های هندسی اولیه بودند؛ اغلب با سطوح صاف و گوشه‌های تیز. ترکیبات متقارن بودند و همه عناصر به طور کلی در هر طرف تکرار می شدند. الهام بخشی بیشتر از دنیای کلاسیک (یونان و روم باستان) به ویژه از امپراتوری روم گرفته شده است. نقوش تزئینی مبل معمولاً هم از جنگ و هم از دنیای کلاسیک الهام گرفته شده است. غنائم، گلدسته ها و نشان ها از عناصر نظامی بودند. شیر، عقاب، خدایان و موجودات اساطیر رومی نیز مورد استفاده قرار می گرفت. برخی از قطعات نیز دارای ابوالهول، برگ خرما و دیگر نقوش الهام گرفته از مصر بودند.

مبلمان ساخته شده در مراکز استانی مانند بلوآ و اورلئان، و در لیون یا لیژ به عنوان مبلمان Provincial furniture نامیده می شود و تا حدودی به دنبال نوآوری های طراحی که در تجارت های لوکس فرانسه آغاز شد، بود. ویژگی‌هایی که معمولاً با این نوع مبل سلطنتی فرانسوی مرتبط است شامل پایه‌های کابریول و کنده‌کاری ساده گوشه دار است. صندلی های ناهار خوری اغلب دارای نقش و نگار گندمی هستند که منعکس کننده اطراف کشور سازنده است. پرداخت‌ها متفاوت است، اگرچه در همه رنگ‌ها مشترک است، تجمع پولیش یا دوده حکاکی در طول زمان که منجر به ایجاد قاب کهنه و تاکید بر حکاکی بدون توجه به رنگ‌آمیزی یا لکه‌دار بودن مبلمان می‌شود.

مبل سلطنتی فرانسوی

از یافت آباد آنلاین خرید کنید: مبل استیل فرانسوی

نوع دیگری از مبلمان کلاسیک فرانسوی تحت عنوان Parisian furniture نامیده می شود که از واژه پاریس برگرفته شده است. در فرهنگ کلان شهر فرانسه، مبلمان پاریسی، یکی از جریان های اصلی طراحی در هنرهای تزئینی اروپا را تجسم می بخشد و نفوذ خود را از اسپانیا به سوئد و روسیه، از اواخر قرن هفدهم تا آخرین سنت های صنایع دستی در کارگاه ها نشان می دهد. در قرن نوزدهم و بیستم، مبلمان فرانسوی دوره کلاسیک ۱۶۶۰-۱۸۱۵ با شور و اشتیاق توسط آماتورهای غیر فرانسوی، با پیشتازی تاریخی انگلیسی ها جمع آوری شده است.

مدل های مبل کلاسیک فرانسوی

مبل کلاسبک رویال فرانسوی یا French royal furniture نوع دیگری از مبلمان سلطنتی فرانسوی است. این سبک الهام خود را از تأسیس Manufacture Royale des Gobelins تحت سازمان هنر در زمان لویی چهاردهم فرانسه دریافت کرد که توسط وزیر دارایی او، کولبر، کنترل و هدایت می شد. صنعتگران واجد شرایط برای مکان‌هایی در کاخ لوور مبل می ساختند. مبلمان فرانسوی رویال که اغلب توسط دلالان و کلکسیونرها به عنوان “مبلمان لوئیس کوینز” و غیره شناخته می شود، می تواند به عنوان نمایانگر و تجلی گر سبک های اروپایی گسترده تر دیده شود. از زمان جنگ جهانی دوم، تولید مبلمان در فرانسه، که از شهرت خود پایتخت نشات گرفته است، بخشی از دنیای بین‌المللی طراحی صنعتی بوده است.

خرید مبل کلاسیک فرانسوی

از شاخص ترین ویژگی های مبل کلاسیک فرانسوی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

مبل کلاسیک فرانسوی دارای پایه‌های منحنی رو به بیرون است که به پایه شمشیری معروف هستند. این مبلمان دارای کنده کاری و طریف کاری های خاص هستند که این کنده کاری‌ها در ابتدا از طرح‌های رومی الگو برداری شده اند و عموما بیانگر تفکر مردم فرانسه بوده است.

پارچه‌های استفاده شده در ساخت مبل استیل و کلاسیک فرانسوی ساده از جنس کتان و ریون با طرح‌های ساده و ظریف بوده است و برخی از آن‌ها دارای پارچه‌های لوکس و لاکچری ابریشم، مخمل و پارچه‌های توری است. چوب مورد استفاده در مبلمان کلاسیک فرانسوی از چوب راش است که استحکام و مقاومت بالایی دارد.

استفاده از رنگ سفید و روشن از ویژگی های مشخص مبل فرانسوی است چرا که فرانسوی ها معتقد هستند رنگ های روشن آرامش ایجاد می‌کنند. راحتی این مبلها زبانزد است و کافی است یکبار بر روی مبل های کلاسیک اصیل فرانسوی بنشینید تا طعم راحتی مبلمان را تجربه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × سه =