آموزش

مشخصات چوب خوب؛ از چه چوبی برای ساخت مبلمان استفاده کنیم؟

مشخصات چوب خوب

الوار نوعی چوب است که برای ساختن ادوات چوبی مثل مبلمان و همچنین برای پشتیبانی سازه هایی مانند تیرها و ستون ها استفاده می شود. معمولا الوار از درختان بالغ با بریدن آنها با تیرها و تخته ها پس از کندن کنده ها بدست می آید. با این حال، برای انجام عملکرد خود، چوب باید کیفیت و ویژگی های خاصی داشته باشد و علاوه بر این، باید عاری از هرگونه نقص باشد. همراه یافت آباد آنلاین باشید

عوامل موثر بر کیفیت چوب؛ مشخصات چوب خوب

ظاهر چوب مبل

چوب تازه بریده شده بوی شیرینی می دهد. ظاهری براق نیز دارد. هر دوی این ویژگی ها نشانه هایی از کیفیت بالا هستند. با این حال، کشورهای مختلف درجه های ظاهری مختلف چوب را برای خود تعیین کرده اند. به عنوان مثال، استرالیا و نیوزیلند دارای سه درجه ظاهری هستند: درجه A، B و C، که A بهترین کیفیت ظاهری است. سطح الوارهای درجه A باید تا حداقل ۶۰ سنگ سنباده کاری شود. از سوی دیگر، درجه B معمولا در ساخت و ساز استفاده می شود، در حالی که درجه C در بسته بندی و کاربردهای مشابه استفاده می شود.

در برخی بازارهای چوب مانند سوئد، درجه بندی ظاهری بر اساس گره ها، دانه ها، حمله قارچی، تغییر شکل، آسیب حشرات، تغییر رنگ و انحراف ابعاد و موارد دیگر است. استاندارد درجه بندی ظاهری چوب های نرم SS-EN 1611-1 است.

رنگ چوب مبل

چوب خوب عموما باید رنگ تیره داشته باشد. رنگ روشن معمولا نشان دهنده قدرت کمتر است. با این حال، چوب های مختلف رنگ های متفاوتی دارند. به عنوان مثال، چوب های سخت تازه بریده شده مانند گردو رنگ قهوه ای تیره دارند، در حالی که چوب های نرم مانند کاج به ترتیب دارای انواع مختلفی از جمله رنگ سفید هستند.

ماندگاری چوب مبل

چوب با کیفیت بالا به طور قابل توجهی بادوام است. باید در برابر تغییرات آب و هوایی، آفاتی مانند موریانه ها و حملات قارچی مقاوم باشد. چند نوع چوب مانند سرو و چوب سرخ به طور طبیعی در برابر موریانه مقاوم هستند. با این حال، مقاومت فقط به چوب و پوست محدود می شود. معمولا الوارهای تحت فشار در مقایسه با چوب های تصفیه نشده در برابر حشرات و پوسیدگی مقاوم تر هستند. در این فرآیند، یک ماده نگهدارنده در منافذ چوب جاسازی می‌شود و یک سد شیمیایی تشکیل می‌دهد که می‌تواند در برابر موریانه‌ها و پوسیدگی مقاومت کند.

چوب بر اساس مقاومت آنها در برابر عوامل محیطی مختلف، درجه ها و کلاس های مختلفی دارد.

مقاومت در برابر قارچ

۵ کلاس از دوام طبیعی برای مقاومت در برابر قارچ های تخریب کننده چوب وجود دارد.

  • کلاس ۱ – بسیار بادوام
  • کلاس ۲ – بادوام
  • کلاس ۳ – با دوام متوسط
  • کلاس ۴ – کمی بادوام
  • کلاس ۵ – بادوام نیست

مقاومت حشرات و موریانه

دو دسته از دوام در برابر حمله حشرات حفاری کننده چوب وجود دارد.

  • کلاس D – بادوام
  • کلاس S – بادوام نیست

در نهایت، سه دسته از دوام در برابر حمله موریانه ها وجود دارد.

  • کلاس D – بادوام
  • کلاس M – نسبتاً بادوام
  • کلاس S – بادوام نیست

قابلیت ارتجاعی چوب مبل

خاصیت ارتجاعی نیز یکی از ویژگی های مهم چوب است که به چوب اجازه می دهد تا شکل اولیه خود را با حداکثر دقت به دست آورد. این امر نقش بسزایی در ساخت تجهیزات ورزشی و ساختمانی دارد. خاصیت ارتجاعی و ظرفیت تحمل بار چوب در جهت موازی با دانه در مقایسه با جهت عمود بر آن به طور قابل ملاحظه ای بیشتر است. به همین دلیل است که الوارهای سازه ای (ساختمانی) به تخته هایی اره می شوند که محور بلند تخته موازی با دانه باشد.

الیاف چوب مبل

چوب خوب چه ویژگی هایی دارد

چیدمان الیاف و جهت گیری میکروفیبریل ها بر کیفیت های مختلف چوب مانند خاصیت ارتجاعی تأثیر می گذارد. معمولاً الیاف چوب سخت دارای قطر لومن کوچک و دیواره سلولی ضخیم در مقایسه با چوب های نرم هستند. هنگام استفاده به عنوان الوار، الیاف باید صاف، فشرده و محکم باشند. چوب با الیاف پیچ خورده در مقایسه با چوب با الیاف مستقیم استحکام کمی دارد.

چوب مقاوم در برابر آتش

چوب باید در برابر آتش مقاوم باشد. معمولاً وقتی الوار یا چوب در معرض آتش قرار می‌گیرند، دچار شکست حرارتی می‌شوند که در طی آن لایه‌ای از زغال چوب روی سطح در حال سوختن تشکیل می‌شود. این لایه به عنوان یک عایق عمل می کند که در برابر آتش برای هسته داخلی چوب مقاومت می کند. این ماهیت خود محافظ چوب، پایه ای را برای مقاومت طبیعی آن در برابر آتش فراهم می کند. به همین دلیل است که چوب متراکم تر اغلب مقاومت بالاتری در برابر آتش دارد.

در یافت آباد آنلاین بخوانید: انواع چوب در ساخت مبلمان

سختی چوب مبل

سختی یک کیفیت ذاتی است. بسته به نوع چوبی که انتخاب می کنید متغیر است. در بیشتر کاربردها مانند ساخت و ساز، کفپوش و تجهیزات ورزشی، چوب باید در برابر فرسودگی ناشی از سایش مکانیکی و ساییدگی فیزیکی مقاومت کند.

سیستم رتبه بندی سختی Janka یک استاندارد صنعتی پذیرفته شده جهانی برای تعیین سختی یک نمونه چوب است. از صفر (نرم ترین) تا ۴۰۰۰ پوند (سخت ترین) اجرا می شود. گردوی برزیلی با ۳۶۸۴ پوند در مقیاس جانکا یکی از سخت ترین چوب هاست.

شکل چوب مبل

چوب با کیفیت بالا همیشه شکل و یکپارچگی ساختاری خود را در طول فرآیند تبدیل حفظ می کند. تبدیل شامل حذف رطوبت از چوب تازه بریده شده است. چوب خشک شده به طور قابل توجهی سبک تر و قوی تر از چوب های رطوبت دار است. همچنین پرداخت آن راحت تر است و احتمال تاب برداشتن یا قالب گیری آن کمتر است.

صدای چوب

هنگام ضربه زدن، الوار با کیفیت بالا صدای واضحی ایجاد می کند. صدای توخالی نشانه رطوبت کم و خشکی زیاد است. از سوی دیگر، صدای سنگین نشان دهنده پوسیدگی داخلی یا رطوبت زیاد است. به عبارت دیگر، چوب خیس در هنگام ضربه زدن، صدایی سنگین ایجاد می کند.

قدرت و سختی چوب مبل

چوب مبلمان باید بتواند بارهای سازه ای را به ویژه در ساخت و ساز تحمل کند. معمولاً استحکام با تراکم افزایش می یابد. الوار دارای سه نوع مقاومت شامل مقاومت خمشی، مقاومت برشی و مقاومت کششی است. استحکام خمشی به اندازه استحکام کششی یک تکه چوب بی عیب و نقص است. از طرف دیگر، استحکام برشی معمولاً ۱۰-۱۵ درصد مقاومت کششی آن در جهت دانه است.

همچنین چوب باید بتواند ضربه ها و ارتعاشات را تحمل کند. معمولاً چوب‌هایی با حلقه‌های باریک یکساله سخت‌ترین چوب‌ها هستند. شما می توانید چنین چوبی را به راحتی و بدون شکافتن آنها خم کنید.

نفوذپذیری آب در چوب

در حالت ایده آل، نفوذپذیری آب در چوب باید صفر باشد اما در صنعت مبل سازی از الواری با کمترین نفوذپذیری آب استفاده می شود. اگر چوب نفوذپذیری آب بالاتری داشته باشد، به سرعت رطوبت را جذب می کند و در نتیجه پوسیدگی سریع ایجاد می کند.

نفوذپذیری آب یک عامل مهم در تعیین طول عمر چوب است. معمولاً اندازه دهانه های اتصال سلول های چوبی سطح نفوذپذیری آب را تعیین می کند. در نتیجه از گونه ای به گونه دیگر تغییر خواهد کرد.

 

رطوبت چوب

وزن چوب مبل

معمولاً الوارهای سنگین سخت ترین و سخت ترین الوارها هستند. با این حال، چوب سبز، رطوبت بیشتری دارد که وزن آن را افزایش می دهد. بنابراین، فقط چوب رطوبت گیری شده باید برای استفاده نهایی ساختاری در نظر گرفته شود.

یافت آباد آنلاین آمادگی ارائه مشاوره رایگان برای انتخاب نوع چوب مناسب و همچنین عرضه مستقیم انواع الوار داخلی و خارجی به صورت بدون واسطه به مشتریان ارجمند می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار × 1 =